Ten projekt wspierają

Harmonogram projektu

Lipiec 2020
Badania etnograficzne w szpitalu i raport z badań
Lipiec 2020
Zdefiniowanie grupy docelowej
Wrzesień 2020
Wybranie producenta scenariusza i partnera technologicznego projektu
Wrzesień 2020
Powołanie zespołu projektowego złożonej z ekspertów z sektora biznesu, wirtualnej rzeczywistości, personelu pielęgniarskiego i lekarzy CZD i sektora akademickiego
Grudzień 2020
Budowa rozwiązania pilotażowego
Grudzień 2020
Testy użyteczności rozwiązania na dzieciach niehospitalizowanych
Grudzień 2020
Testy użyteczności na dzieciach, rodzicach i pacjentach na Oddziale Dziennym Chemioterapii
Styczeń 2021
Wdrożenie pilotażowe
Statystyki
Zebrane fundusze
205 562
Liczba donacji
19
Cel projektu
200 000
Liczba zaangażowanych firm
5

Opis projektu

Najmłodsi pacjenci onkologiczni przechodzą przez serię cyklicznych procedur medycznych podczas żmudnej terapii leczenia choroby nowotworowej, będąc tym samym narażone na częste doświadczenia lęku, bólu i utraty poczucia bezpieczeństwa. Stres i cierpienie związane z zabiegami i ogólnym pobytem w szpitalu powodują, że pacjent nie chce ponownie poddać się niezbędnym zabiegom, co może skutkować nawet wolniejszym procesem leczenia. Szczególnie zabiegi wenopunkcji (wkłucia dożylne) lub wkłuć przez tzw. porty dożylne (implantowane małym pacjentom wymagającym długotrwałej terapii dożylnej zapewniając stały dostęp do centralnego układu żylnego) opisywane są przez dzieci, personel pielęgniarski i rodziców jako jedne z najbardziej stresogennych i bolesnych dla małego pacjenta procedur medycznych w trakcie całego procesu leczenia. Do takich zabiegów należą przede wszystkim pobieranie krwi, przygotowanie portu dożylnego do chemioterapii i rezonansu lub dożylne podawanie leków. 

Fundacja K.I.D.S. pracuje nad wdrożeniem rozwiązania, które poprzez specjalne okulary na czas takich zabiegów będzie przenosiło pacjenta do magicznego świata w wirtualnej rzeczywistości w celu odciągnięcia zasobów uwagi od przykrego doświadczenia i zminimalizowania odczutego lęku i bólu związanego z wykonywaną procedurą wkłucia, jednocześnie budując pozytywne doświadczenia związane z pobytem w szpitalu. 

Wirtualna rzeczywistość jest bardzo angażującym medium, który poprzez immersję pacjenta w bajkowym świecie odciąga uwagę pacjenta od bólu związanego z wkłuciem dożylnym do tego stopnia, że pacjent odczuwa znacznie mniejszy ból lub nawet całkiem przestaje go czuć, czego nie udaje się osiągnąć tradycyjnym metodom rozproszenia uwagi jak zabawka, telefon lub książka. Ta innowacyjna technika dystrakcji pacjenta okazuje się być równie efektywna w redukcji stresu i bólu jak farmakologiczne środki uspakajające, którym mali pacjenci są poddawani w sytuacjach niekontrolowanej paniki. Dlatego właśnie Fundacja K.I.D.S opracowuje scenariusz dopasowany do potrzeb pacjentów, rodziców i personelu pielęgniarskim podczas zabiegów wykonywanych na portach dożylnych, dzięki któremu przykre i bolesne doświadczenie pacjenta zostanie przekształcone w ciekawą przygodę, rodzic zostanie odciążony koordynacją i współpracą dziecka z pielęgniarką, a pielęgniarka będzie mogła skupić się na szybkim i bezpiecznym przeprowadzeniu zabiegu, zwiększając tym samym przepustowość pacjentów na oddziale.  

Partnerem strategicznym projektu jest Nationale-Nederlanden.

Aby wesprzeć Fundację przytul wilka!

Chcesz dostawiać bieżące wiadomości o projektach K.I.D.S.? Zapisz się do naszego newslettera!

Aby dołączyć do nas i zostać wolontariuszem K.I.D.S. wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Zaplanowane wydatki

5 000

Dwa zestawy gogli VR

4 000

Zestaw do dezynfekcji gogli VR

3 000

Tablet do kontroli scenariusza

1 800

Gwarancja sprzętu

90 000

Stworzenie scenariusza pilotażowego

Liderzy projektu

Magda Melonek

Studentka kierunku Management Akademii Leona Koźmińskiego

Sales Development Representative w Infermedica 

Zespół projektowy

Sabina Białek

Członkini Zarządu ds. Badań i Projektowania Doświadczeń

Piotr Podziemski
Andrzej Zawada

Członek Zarządu ds. Partnerstw

Robert Statkiewicz
Maciek Malenda

Prezes Fundacji